Naše děti‎ > ‎Eliška‎ > ‎

Jazyk


Vypichování

přidáno: 9. 1. 2014 15:51, autor: Jana Krejsova

Věk Elišky: 4,5 roku

S vypichovátkem se trénuje špetkovitý úchop, který bude třeba na držení tužky. Pro Elišku jsem připravila nejdříve vypichování obrázků, ale tahle panenka měla asi největší úspěch.Vypichovátka jsem našla na www.starchild.cz, jdou krásně do ruky. Samozřejmě je lze nahradit kancelářskými špendlíky, ale vypichovátko se lépe drží. A stojí do 20 Kč. 

Tác s krupicí

přidáno: 9. 1. 2014 15:42, autor: Jana Krejsova

Krupice je skvělá věc. A to nejen na psaní. Spojuje se v ní jemná motorika (čištění prstů) s psaním a nakonec i dalším obtiskováním. Takže nepatří pouze do jazyka. Snažila jsem se vybrat tác, který bude mít úplně hladké dno, ale na trhu jsem toho moc nenašla. Vroubkování nebo jiné výstupky mě osobně vadily, ale Eliška si nestěžuje.

   

Knížka abecedy - nalepování obrázků

přidáno: 9. 1. 2014 15:22, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 19. 3. 2014 13:42 ]

Nyní jsem vytvořila druhou verzi, která je přijatelnější pro Elišku i pro mě (z hlediska vystřihování apod). Elišce jsme předložila pouze pár obrázků, abych jí nezahltila a funguje to. Také sešit jsem pozměnila. Při pravním předložení jsem měla pro každé písmeno stránku a hledání bylo zdlouhavé. Teď jsem dala na každou stárnku dvě písmenka. Sice tam není tolik místa, ale pokud bude chtít, řešení se najde (třeba na druhé straně listu).
  

                                                                      

Knížky můžete stáhnout v pomůckách ke stažení: Abeceda nalepování obrázků a Abeceda nalepování obrázků sešit.pdf


Věk: 3,5 roku (1. předložení pomůcky)

Eliška v tomto věku začala slyšet první písmeno ve slově. Připravila jsem pro ní tedy knížku, na každé straně bylo jedno písmeno. Nastříhala jsem obrázky s názvy, Eliška je měla přiřadit k písmenu a pokud chtěla, tak vybarvit. Nápad dobrý, ale provedení dlouhé. Pokud mohu doporučit (a u Zuzky to tak udělám), vyberte pouze 3-4 písmena a ke každému písmenu 2-3 obrázky. Na Elišku byla celá abeceda opravdu hodně a nikdy u toho nevydržela dlouho. Také listování celou knihou a hledání písmene bylo pro ní zdlouhavé. 
   
                                                                                  

Alespoň je vidět, že se člověk učí :o)

Tvoření slov podle obrázků

přidáno: 27. 10. 2013 16:07, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 10. 11. 2013 11:04 ]

Eliška 5 let

Opět procvičení čtení a první písmeno ve slově. Elišku to moc baví. Jen doporučuji koupit si desky na písmenka (pro 1. třídu).


Opět jsme začaly s krátkými slovy, ale jelikož vím, že Eliška bravurně pozná své jméno ve všech tvarech písma, tak jsem ho tam také přidala. Tvoření slov podle obrázků
Obrázková abeceda

přidáno: 27. 10. 2013 16:02, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 27. 10. 2013 16:03 ]

Eliška 5 let

Eliška už dlouhou dobu slyší první písmeno ve slově. Teď jsem ale (pozdě ale přeci) vytvořila obrázkovou přiřazovací abecedu. Je to klasika. Dítě přiřazuje obrázek k písmenu, na které začíná.

Soubor opět dávám k dispozici :o)

Ten ptáček u malého ť je ťuhýk. Jiné pod. jm. na Ť neznám. 

Obrázková abeceda


Čtecí domino

přidáno: 27. 10. 2013 15:59, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 10. 11. 2013 11:06 ]

Eliška 5 let

Domino Elišku baví, i když přesně nevím, jak zajistit, aby se obrázky spojily všechny. Ale zjevně to Elišce nevadí, stačí jí delší had, takže neřeším. Snažila jsem se zařadit krátká slova, ale tří hlásková moc nejsou. Eliška ale zvládá čtyř hlásková, hlavně když se samohlásky střídají se souhláskami. 

K dominu jsem pak přidala i pexeso se zvuky zvířátek, ale myslí, že by bylo úspěšnější, kdyby byl na druhé straně obrázek (stejně jako u sčítání). Možná ještě předělám.Domino - čtení


Eliška začíná číst

přidáno: 18. 8. 2013 13:00, autor: Jana Krejsova

Elišce teď za měsíc bude 5 let. Už asi měsíc se zajímá významněji o čtení, říká, že by si chtěla přečíst sama pohádku. Asi jí k tomu dovedla i návštěva sestřenice, která už chodí do školy a pohádky jim četla. Je fakt, že obdivuji její paměť, kdy si dokáže zapamatovat celou knížku básniček a předstírat, že umí číst :o).

Poslední dobou jsem s Eliškou četla (pouze někdy, když byla naladěná) v marťanské řeči (znamená to, že slova slabikujeme). Slovo po slově a ona je říkala vcelku. Samotné se jí nedařilo si slovo odslabikovat a spojit. 

Je důležité používat jednoduchá 3 slabičná slova, pokud možno bez háčků, čárek a písmene CH (i když Eliška už zná ch, tak je pro ní stále problém ho přečíst ve slově). Proto slova jako PES, RAK, OKO, NOS jsou ideální pro začátek. Eliščino první slovo byla SOVA. 

Hledání počátečního (konečného) písmene - kolíčky

přidáno: 21. 11. 2012 13:58, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 2. 6. 2013 5:22 ]

Věk Elišky: počáteční písmeno cca 3,5 roku
                  konečné písmeno 4 roky

Tato pomůcka je notoricky známá. Jde o písmena pod obrázkem, dítě řekne slovo a zakolíčkuje písmeno na které slovo začíná nebo končí (podle toho, na co se zrovna dítě soustředí). Tím chci říct, že pro každou aktivitu (počátečního a konečného písmena) jsem vytvořila nové karty :o).
Kontrola je pak na zadní straně karty, kde je na správném písmenu barevný puntík. 


Jen připomínám, že začít se má s jednoslabičnými slovy. Eliška však má ještě problém slyšet na konci slova samohlásky. 

Karty jsem vytvářela v Execl. 

Poznávání písmen

přidáno: 21. 11. 2012 13:58, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 9. 6. 2013 12:09 ]

Věk Elišky: 2,5 roku

Eliška začala poznávat písmenka když začala pořádně mluvit. S tím jak je vyslovovala projevila zájem i o jejich tvar. Začaly jsme s velkými tiskacími, i když Montessori (nebo někteří tvrdí), že se má začít s psacími a to kvůli propojení hemisfér. Nyní bych také souhlasila, a mohu jen říct, že dítě v pohodě skousne, když mu dáte dvě písmenka vedle sebe a řeknete mu: "Tohle je M a tohle je také m." Jen my máme dojem, že je to složité :o))

Elišce jsem pořídila pohyblivou abecedu, se kterou jsem dělaly různé aktivity. Taky jí jsou skoro 3 roky.

Na lístky jsem (tajně) obkreslila s písmeny slovo, na které pak Eliška našla a umístila písmena.Jazyková komoda

přidáno: 21. 11. 2012 13:58, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 9. 1. 2014 15:45 ]

Věk Elišky: 3,5 roku, 5 let

Komodu jsem vytvořila v okamžiku, kdy Eliška začala poznávat první písmeno ve slově. Bohužel neměla moc velký úspěch. Spíš Elišku bavilo samotné slovní procvičování, kde jsem první písmeno zdůrazňovala. 
 V každém šuplíku je malé psací písmeno z pohyblivé abecedy, předměty začínající na dané písmeno a jejich cedulky.
Každopádně se komoda stala mým koníčkem a neustále doplňuji miniatury, na které narazím :o)
Můžete zkusit zamíchat předměty ze dvou šuplíků a nechat dítě předměty zařadit do správného šuplíku. Kartičky pouze s názvem se hodí už pro čtoucí dítě, které k nim dokáže přiřadit předmět.


Elišce jsem pak vytvořila knížku s vybranými obrázky, které si může vybarvit a název opsat (do předem připravených obdélníků). O tuto knížku se začala zajímat ale až nyní (5 let), předtím asi 3/4 roku ležela jen tak ladem.


Kartičky v komodě jsem vylepšila, už to nejsou jen slova, dala jsem tam obrázek a pod něj název.
  
  
1-10 of 11