Naše děti‎ > ‎Eliška‎ > ‎

Kosmická výchova

Hledání obrázků

přidáno: 23. 7. 2014 7:07, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 23. 7. 2014 7:08 ]

Hra je pro všechny děti. Hrála jí Zuzka, která ještě neumí číst, pak Eliška a pak neteř Kačka, které je 10 let. Všechny si na tom našly své a bavilo je to. 

Vytvořila jsem celkem 15 obrázků (počet je čistě na vás), rozdělila jsem je na tři hromádky. Pak jsem každému děvčeti vytvořila seznam obrázků, které budou hledat. Elišce a Katce jsem je napsala, Zuzce jsem obrázky nakreslila. Obrázky jsem roznesla po zahradě a holky je pak hledaly podle svého seznamu. Snažily si pomáhat, ale já podotkla, že každá má svůj seznam. Eliška sice čte, ale zase ne tak rychle jako Katka. Stejně tak si Zuzka chtěla najít své obrázky a nechtěla, aby jí je někdo ukazoval. 

Pak jsme obrázky vzaly dovnitř (venku foukal dost vítr). Každá si z obrázků složila svůj vlastní příběh. To se několikrát opakovalo, příběhy se obměňovaly a byly čím dál tím rozvinutější. Nakonec přišlo na to, že se obrázky daly na jednu hromadu a pak se složil dlouhý příběh. Nejdřív skládaly spolu, ale pak každá sama. I Zuzka se zapojila a bylo to skutečně moc pěkné.

V této hře se procvičlo čtení, nová slovní zásoba (pro Zuzku), časová posloupnost (byl tam mrak, slunce a pak duha, deštník), fantazie a my jsme procvičovaly i L. 

Nakonec jsem přišla ještě na jedno využití, roztřídily jsme obrázky podle toho, zda je předmět ŽIVÝ nebo NIKDY ŽIVÝ. S Eliškou jsem to ještě nikdy neprobírala, ale pochopila to dost rychle. Uvedla, že hračky na baterky jsou živé, protože se hýbou, ale pak jsme začaly vysvětlovat a popisovat a bylo to. Rozhodně se k tomu musíme někdy vrátit.

  
 

Vynášení Morany, bohyně zimy

přidáno: 20. 3. 2014 13:38, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 24. 3. 2014 13:08 ]

20. března 2014

Díky neštovicím máme mnohem víc času na domácí práce, člověk nikam nemůže, a tak se činí :o). Stejně jako ve školce jsme s Eliškou i doma sely. Přendavat hlínu do misek, sít a zalévat vládne každý. Zuzka o to neměla moc zájem, tak uvidíme až budeme přesazovat. 


Nechala jsem se inpirovat a ve školce budeme tvořit kytky na kamíncích. Kamínky pak položíme do truhlíku nebo misky vysypané hlínou nebo písmem. A budeme mít rozkvetlou louku.


Dnes je první jarní den, počasí tomu opravdu napovídá. Vyrobily jsme malou Moranu a v plánu je, že zítra vyrazíme k Vltavě a hodíme jí do ní. Ještě že to máme za barákem, to neštovice nerozšíříme :o).

Svázat dva klacíky bylo lehké. Eliška si užila dělání uzlíků. Teď se pokouší i o kličku. 
A malování vajec (voskovkami) přitáhlo i Zuzku. Přeci jen takový zajímavý materiál, to se musí zkusit!

          


A tohle je naše Morana. Všimněte si toho výrazu plného hrůzy! :o) Eliška řekla, že to jsou zuby.

   

 Snažila jsem se volit materiál, který se lehce rozpadne a nezpůsobí mnoho nepořádku. 

A tady jsme vynášely Moranu. Nakonec to nebylo do Vltavy, ale do malého potůčku v Kníně. 

   

A nakonec přidám soubor, ve kterém jsem přeložila Garden Preschool pack a přidala tam pracovní listy. Pokud budete potřebovat napovědět, jak s tím pracovat, dejte vědět. 

Garden preschool pack překlad


A tady si můžete vytvořit knížku s názvy jarních kytek. My máme doma razítka (koupila jsem je tady: http://www.tiskatka.eu/abecedy.html). Nakonec sešijete nebo spojíte provázkem.

Jarní kytky - vybarvování, psaní


Práce s ledem

přidáno: 27. 2. 2014 11:34, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 20. 3. 2014 13:18 ]

Eliška 5,5 roku

Stále ledujeme, a taky s ledem tvoříme a zkoušíme zda plave či ne. Eliška obarvila vodu, nechaly jsme jí trošku zmrznout a pak do ní napíchaly párátka s papírky jako plachty. Eliška zkoušela, zda led plave či ne a za jak dlouho se rozpustí.


20. března 2014
Práce s ledem je tak fascinující, Eliška v tom jede pořád. Včera se jí bohužel podařil rozbít kvůli tomu talířek (zkoušela rozbít led dřevěným dětským kladívkem). No a dnes nechala zmrazit juice s vodou. Kdyby tam v tom nebyly ty chlupy (nevím, jak se tam vzaly), tak je to mňamka :o)).

Opět divadlo

přidáno: 28. 1. 2014 13:10, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 28. 1. 2014 13:21 ]

Ve školce jsme měly pohádkový týden. Děti si to tam užily a my doma jsme si to prodloužili o víkendu. 

Pohádku O červené Karkulce jsem vyrobila do školky, ale nějak jsme jí už nestačily odehrát. Holky se toho ujaly a zahrály tátovi krásnou pohádku. 

Zajímavé je, že Eliška hraje pro obecentsvo, Zuzka vede dialogy mezi loutkami.


Také jsem našla dobré nápady na: http://www.pre-kpages.com/?s=little+red+riding+hood

Divadlo jsem vyrobila z banánové krabice. Podium je z polystyrenu, do kterého se může zapíchnout strom nebo zrovna nehrající postava. Podium je obaleno krepovým papírem, takže když je potřeba ho vyměnit, není to žádný problém. 
Zadní stranu jsem odřízla ze tří stran, nalepila na ní suchý zip, takže se mohou měnit kulisy. Aby se neodklápěla, zase zafungoval suchý zip.
Opona je na tyčce na vitrážní záclony. 
Celou krabici jsem pak nabarvila temperovými barvami. Zkoušela jsem ho olepit papírem, ale nevypadalo to tak dobře.


  

Dinosauři

přidáno: 19. 1. 2014 13:59, autor: Jana Krejsova

Věk: 4,5 roku

Eliška se začala zajímat o dinosaury. Nejdřív jsem myslela, že se nám toto téma vyhne, protože jsem ho nepovažovala za dost "holčičí". Ale jak je vidět, patří k naší planetě a je velice poutavé, protože je o skutečnosti, která tu byla když jsem tu nebyli my, lidé. Takže procvičování času a časové posloupnosti. Začaly také otázky, co se stalo před dinosaury, jak umřely, a co se stane až vyhyne člověk. 

Koupila jsem proto modely dinosaurů a k tomu jejich kostry. 

   


S Eliškou jsem si pak hrály na pískovišti, jak to tenkrát asi bylo. Dinosauři jsme rozdělily na býložravce a masožravce. Masožravci honily býložravce a žraly je...jak také jinak :o). Zabité dinosaury jsme pak měnily za jejich kostry a zahrabávaly jsme je na místo, kde padly. Jednoho krásného dne však spadl meteorit (do pískoviště jsem hodila kámen). Nastalo šero, přestaly růst rostliny a následkem chladna a nedostatku jídla všichni pomřely. Nahradily jsme je opět kostrami a zahrabaly je. 
Hru nemám zdokumentovanou, ale bylo to krásné hraní :o)


Po několika milionech let přišli lidé a vyhrabali kostry - nové slovo paleontolog. 

         


Dívaly jsme se také na filmy o dinosaurech, nejlepší je asi seriál Putování s dinosaury od BBC, ale našli jsme také jeden příběh o dinosauru, který ztratil svou rodinu a jak se pak protloukal životem. Taková pohádka :o)


Po nějaké době jsme pak jeli do Plzně, podívat se do Dino parku. Myslím, že jsme si to tam opravdu užili.

   
Silvestr 2013 aneb co je to rok

přidáno: 6. 1. 2014 12:55, autor: Jana Krejsova

Večer na Silvestra 2013 mě napadlo, že si s holkama udělám menší oslavu, takový picknick. Eliška i Zuzka byly nadšené, roztáhla se deka a Eliška připravila všechno jídlo i pití, které našla a zdálo se jí vábné. Nejvíce jí ale přitahovaly brambůrky, které se u nás doma moc nevyskytují. Jen taková menší poznámka...pokud plánujete pití, doporučuji ho umístit na tác. U nás se stala nehoda, a tak nakonec na tác také došlo :o)

    

Já si lámala hlavu, jak jim přiblížit, co to vlastně rok je a proč s tím lidé nadělají takové "haló", když vlastně o nic moc nejde. Narychlo jsem vyrobila proto slunce s dvanácti paprsky (které jsem však už nestačila popsat podle názvu měsíců), ke každému paprsku jsem pak dala misku a do další misky 12 korálků. Vlastně takovou narozeninová elipsa, ale za jiným účelem. 

    

První začala Eliška. Při dávání korálků jsme vyjmenovávaly měsíce v roce. Překvapila mě, znala je všechny, jen u srpna se trošku zadrhla. 
Pak chtěla i Zuzka. Nepřidávaly jsme ale další korálky, ale opět je dávaly zpět do misky. 

   

A takhle se opakovalo několik koleček, přičemž na údajného Silvestra jsme se vždy rozloučily se starým rokem, přivítaly nový a připily si sklenkou džusu.

Každá jsme si pak přidala svojí jmenovku na paprsek  měsíce, kdy jsme se narodily. Ale to už bylo trošku navíc.Nakonec začal zpěv, tanec a zábava, jak to o Silvestru bývá.

Nástěnka - denní aktivity

přidáno: 1. 12. 2013 1:44, autor: Jana Krejsova

Věk Elišky: nástěnku jsem zavedla, když asi když Elče byly 2 roky

Na nástěnku jsem nejdřív dávala denní aktivity, detailní fotky jak se oblékat, co následuje po snídaní apod. Minulý rok začala Eliška chodit do soukromé školky, kde ne všechny děti docházely každý den, a tak jsem vytvořila nástěnku, kde byly dny v týdnu a u každého pak fotka dětí (kamarádů), které budou v ten den ve školce. Přidala jsem také počasí a posuvnou berušku, která určovala, co je za den. 

Další nástěnka je s programem na celý týden. To už byly Elišce 4 roky.Beruška označuje aktuální den. Eliška si jí sama posouvá.


Kde kdo žije?

přidáno: 1. 12. 2013 1:30, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 9. 1. 2014 15:56 ]

S Eliškou jsme postavily les z lega a hrály jsme si s modely zvířátek kde kdo žije. 

   

Pohádka o řepě

přidáno: 31. 8. 2012 12:54, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 12. 9. 2012 12:50 ]

Věk Elišky: 2 roky 9 měsíců 

Pohádka velice známá, krom toho má tu výhodu, že se jí dítě může samo zúčastnit. Stačí, když máma bude řepa a dítě tahat. Plyšáci pak postačí jako další postavy. My to hrály s dalšími dětmi. 

Na internetu jsem našla obrázky, vytiskla, vybarvila, zalaminovala a přilepila na ně suchý zip, aby se obrázky neklouzaly.
Obrázek můžete najít v sekci "Pomůcky ke stažení".


Nejdříve je příběh, který se odvypráví dětem. Pokud máme knížku, je to fajn, obrázky ale také stačí.


Pak jsme s Eliškou celý příběh vyprávěly znovu a ona umisťovala jednotlivé postavy za sebe.


A nakonec mi vyprávěla pohádku sama...tady si jí trošku zkrátila :o)


Link na obrázky:
Verze 1: můžete vytisknou celou řadu obrázků a dítě je skládá za sebou


nebo verze jak je vyfocená výše: 1-9 of 9