Naše děti‎ > ‎Eliška‎ > ‎

Smyslová výchova

Svíticí kamínky

přidáno: 26. 3. 2014 15:05, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 28. 3. 2014 13:35 ]

26. března 2014

Dnes večer jsem pro holky připravila malé překvapení před spaním. V pokoji byla tma a já na posteli vytvořila jednoduchý obličej ze svíticích kamínků (koupeno v Tchibu). Holky byly nadšené. Hned se pustily do dalších tvarů, zvířátek apod. Také jsme zkusily napsat jména, ale byl problém s množstvím kamínků. Ale už jen přehrabování v té svíticí hromádce bylo pro Zuzku zážitkem. 

   

Snažila jsem se něco vyfotit, ale foťák s bleskem to prostě nezval tak, aby to vyniklo.

Druhé ráno holky zjistily, že kamínky už tolik nesvítí. Tak si je rozložily na postel, aby byly všechny na světle a pak rychle utíkaly na záchod, kde je největší tma. 

   

Tentokrát jsem vypnula blesk a takhle svítí naše kamínky :o).

Opět fazole - přiřazování na obrys

přidáno: 11. 2. 2014 11:41, autor: Jana Krejsova

Věk: 5,5 roku

Myslím, že tohle by Eliška zvládla i dřív, takže můžete vyzkoušet. Byl to nápad okamžiku, takže provedení nebylo tak precizní. Ale zaujalo to a chvíli pobavilo. 

Předměty z fazolí jsem obtáhla na papír (udělala obrys) a nechala Elišku přiřazovat vyzažený předmět. Občas to byla fuška, protože tam bylo dost kroužků. Ale také hledala přesný obrys a nepřesnosti jí (alespoň se mi to tak zdálo) vadily.

    

Ach to bahno

přidáno: 19. 1. 2014 13:33, autor: Jana Krejsova

Věk Elišky: 4 3/4 roků

Na chalupě jsme měly hromádku hlíny, bylo krásně a Eliška chtěla vařit. Dostala konývku s vodou, a pak jsem o ní dlouho nevěděla. Bahno je prostě bahno :o))
Bahno je skvělé, dá se dobře umýt i vyprat a pak si na něm dítě procvičí hodně věcí...zkoumá co se stane, když na hlínu nalije vodu, co se z toho dá postavit, co se tam dá zasadit...

      

Růžová věž

přidáno: 9. 1. 2014 15:36, autor: Jana Krejsova

Věk: od malička

S růžovou věží se dá hodně stavět. Úžasné na ní je to, že pocítíte i váhu krychlí, poznáte rozdíl mezi obrovským a malinkatým.

     

Přikládání klíčů

přidáno: 9. 1. 2014 14:42, autor: Jana Krejsova

Známá pomůcka, ale přesto jí sem dám. Klíče jsem oskenovala, vytiskla, nalepila na stejný podkladový papír a zalaminovala. Pomůcka měla u Elišky úspěch, u Zuzky takový (zatím) ne. Snad to ještě přijde a nebo už ne. :o) Každá je prostě jiná.


Skákání

přidáno: 9. 1. 2014 14:26, autor: Jana Krejsova

Myslím, že do smyslové výchovy patří i skákání. Děti ho milují a zkoušejí u toho různé věci. Pokud doma není místo na skákací hrad, jako jsem pořídila já, je tu i varianta gymnastického míče, ale dítě bude potřebovat vaší účast...někdo ho musí držet (míč zapřete o stěnu, nebo já to dělala o sedačku, a svoje kolena, držte dítě za ruce a zábava může začít :o))


Puzzle vrstvené - těhotná maminka

přidáno: 2. 6. 2013 5:21, autor: Jana Krejsova

Věk: přes 2 roky

Krásné puzzle, velmi oblíbené. Využily jsme je, když jsem byla těhotná a Eliška mohla tak lépe pochopit jak miminko v břiše roste. 

V Montessosri školkách jsou doplněné ještě podložkami, které jsou stejně velké jako jednotlivé vrstvy puzzlů (3 vrstvy mají tedy 3 podložky). Děti pak na podložky odkládají jednotlivé vrstvy, které se tak nepomíchají. Větší dítě je zvládne i bez podložek. Opět záleží na tom, aby to nebylo moc složité, aby dítě nebylo otrávené nad nepřekonatelným úkolem nudného třídění. 

Jinak samozřejmě existují i další vrstvené puzzle, další oblíbenou byla ryba. Jedinou chybička je cena, jedny puzzle stojí kolem 500,--.


Další puzzle - zvířata rodič a mládě

přidáno: 2. 6. 2013 5:14, autor: Jana Krejsova

Věk Elišky: skoro 2 roky

Musím přiznat, že tyto puzzle byly po výtvarné stránce absolutně hrozné. Kdo taky kdy vyděl modré koťátko, fialovou myš apod. Koupila jsem je v Tescu, ale přesto svou práci odvedly. Alespoň co se týče nácviku jemné motoriky :o)

Hrnec s fazolemi - ukryté předměty

přidáno: 5. 9. 2012 12:48, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 22. 5. 2013 11:48 ]

Věk Elišky: 1 rok a 9 měsíců

Hrnec měl velký úspěch. Místo fazolí samozřejmě můžete použít pohanku, čočku, hrách. Pravidlo by však mělo být, že by náplň měla být stejná - tedy nemíchat více druhů (pravidlo jedné vlastnosti). Kdyby byla smíchána např. čočka a hrách, dítě by se mohlo soustředit na třídění a ne na hledání...tedy trošku jiný cíl, než jsme původně zamýšleli. 


Eliška si k tomu udělala pohodlí :o)


A fazole lítaly na všechny strany. Příště by to chtělo větší mísu i větší tác.


Nakonec jsme tuto pomůcku doplnily ještě fotkami předmětů a děti přiřazovaly.

Puzzle zvířat - bez klipů

přidáno: 5. 9. 2012 12:25, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 2. 6. 2013 5:11 ]

Věk Elišky: Elišce jsem puzzle začala předkládat už před jejím rokem a půl a měly úspěch. Tyto puzzle Ela složila, když jí bylo 1 rok a 9 měsíců. 

Puzzle jsou o to složitější, že do sebe nezapadají, dítě vážně hledá podle obrázků. Kontrola je jasná, nesmysl se hned pozná. 
1-10 of 10