Naše děti‎ > ‎Zuzanka‎ > ‎

Smyslová výchova

Růžová věž

přidáno: 14. 4. 2014 12:17, autor: Jana Krejsova

14. dubna 2014

Růžovou věž už Zuzka zná, zatím ale nebyla tak oblíbená. Koupila jsem malé dřevěné kostky, ze kterých lze skládat různé stavby (už je doma sice máme, ale těhle bylo opravdu hodně). Po postavení několika komínů, zámků, mostů apod. jsem zabrousila k růžové věži. Zuzku zaujala hmotnost a velikost všech krychlí. Začala stavět a opravdu si to užívala. Takže přemýšlím, že si někde půjčít hnědé schody a to teprve budou stavby :o).

      

A proč je Zuza tak bílá? Bohužel jsme si nehrály na indiány, to jsou neštovice.

Korálkový labyrint

přidáno: 5. 2. 2014 11:49, autor: Jana Krejsova

Věk: 2 roky 5 měsíců, ale určitě by zaujal i dříve

Labyrint z Ikei. Pamatuji si, že je Elišce také pořídila labyrint s korálky, ale malý. To byla chyba. Zde si děti trénují jemnou motoriku. Pokud je labyrint příliš malý, je pro ně velmi obtížné s ním pracovat. A to platí pro většinu pomůcek.


Dvojice

přidáno: 5. 2. 2014 11:43, autor: Jana Krejsova

Věk: 2 roky 5 měsíců

Tady jsou další puzzle. Nejdřív jsem myslela, že budou moc složité, ale jednou je viděla skládat Elišku a pak už to dala také. 


Výhodu těchto puzzle vidím tedy ve slovní zásobě. Povídat si co k sobě patří, jak se tomu říká a na co to slouží, je asi hlavní náplní této pomůcky. Zuzku také hodně bavilo si puzzle rovnat. Nejdřív je srovnala do řady a pak do sloupce. 
     
     

Barvy ve zlomcích

přidáno: 19. 1. 2014 13:16, autor: Jana Krejsova

Věk: 2 roky 4 měsíce

Z Anglie jsem si přivezla pomůcku zlomků. Jsou to dřevěné tyčky rozdělené na části z celku. Takže např. 1, 1/2, 1/3 atd. Každá z těchto částí je barevná. Pro Zuzku je velká zábava skládat dílky podle barvy. Krom toho se začala ptát na jejich název, bezpečně už pozná a pojmenuje žlutou. 

Pro Elišku je to zase o číslech, rozčiluje jí, když Zuzka rovná dílky na přeskáčku :o).

  

Prostě každá si v tom našla něco svého.

Na této pomůcce jsem také své 10ti leté neteři vysvětlovala rozdíl mezi celou, půlovou, čtvrťovou notou. Nechápu, proč to v matematice nepropojí. Však by to bylo krásné, kdyby si děti mohly zahrát na hudební nástroje a u toho počítat.

Never ending

přidáno: 9. 1. 2014 15:11, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 4. 2. 2014 14:59 ]

Tyto hračky jsou velice známé a doprovázejí Zuzku už od jejích 9 měsíců, kdy začala sedět. Stále se divím, že si je vybere ze skříně, kde máme nepoužívané pomůcky uložené a dá si je do police. V každém období v nich objeví ale trošku něco jiného :o). Takže nevyhazuji, jen uschovávám.
Nasazovací kroužky se zdají být stejné, ale jsou různé velikostí a to hlavně u tyčky, na kterou se kroužky dávají.

             

Barevná rýže - přesypání

přidáno: 9. 1. 2014 14:33, autor: Jana Krejsova

Věk: 1 3/4 roku

Barevná rýže se dá využít i na mnoho jiných věcí, ale u Zuzky to bylo přesypávání. Vydržela u toho hodně dlouho a jen málo rýže bylo vedle krabice na koberci. A pokud tam byla, vzala malý lux a vše vysála. :o)
Pro větší atraktivitu jsem do rýže pak přidala ještě kuličky, které jí začaly fascinovat.


Malování voskovými bločky

přidáno: 6. 1. 2014 13:59, autor: Jana Krejsova

Věk: od začátku, Zuzka si jich všimla až teď (2 roky 3 měsíce)

Bločky jsou známé, doma je máme už dlouho. Zuzce jsem je nabízela, ale ona chtěla kreslit s pastelkami jako její starší sestra. Objevila je ale nedávno a její nadšení bylo tak velké, že jsem to nemohla nechat bez záznamu :o). Nejvíce byla nadšená, že je obrázek opravdu hodně barevný a za celkem krátkou dobu. 


Další kouzlo bylo, že si vybrala kreslení v leže na břiše. Pravidlo, že se kreslí na podložce pečlivě dodržela (i když jsem jí nakonec dala mnohem větší než je na fotce...ach ty nervy :o))Vypichování nebo spíš propichování

přidáno: 6. 1. 2014 13:53, autor: Jana Krejsova

Věk: 2 roky 3 měsíce

Eliška má v polici pomůcku s vypichovátkem. Zuzce se líbí a občas si jí bere. Vypichování je ale pro ní stále obtížné, ale trénuje úchop a píchání dírek je velká legrace.


Vypichovátko stojí pár peněz a pokud dítěti ukážete, jak se s ním zachází a dáte informaci, že píchá, tak si dá samo pozor, aby se nezranilo.

Vkládací puzzle

přidáno: 6. 1. 2014 13:47, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 9. 1. 2014 14:39 ]

Věk: 2 roky

Myslím, že tyhle puzzle by Zuzka zvládla i dřív, ale nějak jsem na ně nenarazila. Každopádně jí baví. 


I když normální puzzle s Krtečkem skládá taky. Krteček u nás teď jede ve všech podobách :o)
    
              
Nasazování kroužků na vodorovnou tyčky

přidáno: 1. 12. 2013 1:21, autor: Jana Krejsova

Věk: 19 měsíců

Už v roce zvládla Zuzka nasazování kroužků na svislou tyč. Pořídila jsem jí tedy i pomůcku s vodorovnou tyčkou. Musím říct, že jsem čekala, že jí hned zaujme. No, dočkala jsem se :o). Prakticky mi vyrazila dech, když jsem jí po dlouhé době pomůcku opět nabídla a ona to zvládla bez mrknutí oka. Ale je nutno říct, že tato pomůcka není tak oblíbená jako ta s vodorovnou tyčkou. 


1-10 of 22