Hrajeme si v Monte centru‎ > ‎Co se dělo‎ > ‎Archiv‎ > ‎2014‎ > ‎Březen‎ > ‎

Planety sluneční soustavy - 3. března 2014

přidáno: 3. 3. 2014 13:25, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 3. 3. 2014 13:31 ]
Když jsem přišla do školky, děti už obdivovaly barevné koule zavěšené nad elipsou..."Podívej, co to tu je!" Ani jsem se nestačila obrátit a už mě tam Eliška táhla. "A co je tohle?" Adélka se přidala a Nina se nejvíce zajímala o tu úplně první prťavou. Řekla jsem jim názvy, Eliška si zamilovala Venuši. Když jsme se dostaly k Jupiteru, který se točí opravdu rychle, nedalo se jinak než to napodobit. A Uran byl ještě zábavnější. Pak ale přišla svačina, a tak jsme hraní odložily a šly se najíst.

Poslední dobou jsou děti na elipse dřív než já. Po přivítání jsme začaly mluvit o planetách. A aby jsme si je pořádně prohlédly, vydaly jsme se do vesmíru. Staly jsme se autronauty. Takový astronaut musí mít skafandr a dá to velkou fušku než se do něj obleče. Ale vzládly jsme to všichni a mohly jsme nasednout do rakety. Nastartovaly jsme a jéééély! To byla rychlost! 
Nejdřív jsme přistály na Slunci...ale..."Au, au, to pálí!" Takže rychle do rakety a pryč!
První planetu, kterou jsme navštívily byl Merkur. Přistály jsme v noci, ale byla tam velká zima. Tak jsme se vydaly na jeho druhou stranu, kde byl den. A tam bylo zase velké vedro. Tady být nechceme.
Venuše byla jako druhá a když jsme přistávaly, tak to tam hrozně smrdělo. Tady taky nebudeme.
Kolem Země jsme jen proletěly a zamávaly jí a hnaly jsme se nadsvětelnou rychlostí na Mars. Tam bylo celkem dobře, chvíli jsme si tam pobyly a vyzkoušely si jak se chodí bez zemské přitažlivosti.
Na Jupiteru se pořádně přistát nedalo, foukal tam hrozný vítr, a tak jsme to vzdaly. Ale byl obrovský! Zkusily jsme se točit tak rychle jako Jupiter. Točící se Matýsek Ch.: "Mě už se moc točí hlava!" Martina: "Tak to je potřeba zastavit." :o)
Saturn byl krásný, zkoušely jsme proletět prstenci, ale to nešlo. Tak jsme to vzaly spodem. Ale taky na něm moc foukalo, a tak jsme rychle letěly pryč.
Uran - hm, zajímavé, proletěly jsme skrz něj. Ale co bylo zajímavější, staly jsme se na chvíli Uranem a začaly obíhat kolem Slunce...ale pozor, Uran je úplně otočený, a tak vlastně válí sudy. Byla to veliká legrace.
No a Neptun? Tam byla taky moc velká zima, a tak jsme se rozhodly jet zase domů. 
Přistály jsme na Zemi, svlékly si skafandry a vzaly si loď, abych mohly celou planetu objet a podívat se kolem. "Jižní Amerika, Severní Amerika, Afrika, Evropa, Asie..." písnička nás provedla kolem světa. A pak jsme si říkali, co jsme viděly (a rovnou to i napodobily): bylo tam hodně slonů, zebra, piraňa, krokodýl, žralok, koupaly jsme se v moři a jiné.

Ven jsme šly na basketbalové hřiště, kde jsem nominovala děti (které si chtěly hrát) na jednotlivé planety (viz fotky). Každá planeta dostala svůj štítek s obrázkem a své měsíce kolem krku. Eliška si moc přála být Venuší...ale když se dozvěděla, že nemá žádný měsíc, propukla v pláč. Jak jen dokázat dát k Venuši měsíc, aby přestaly téct ty slzy??? Hm, kdyby to jen šlo.
Kubík J. se stal Uranem, byl oblečený do stejných barev a tak se k sobě náramně hodili. Matyáš se stal Neptunem, barevně byl také slazený. Když jsme mu řekla, že Neptunu říkáme Ledový obr, nadmul se pýchou. Nedalo se to přehlédnout :o).

A i dnes se stavěly domy...tentokrát i se zahradou a květinami :o)


Jana

  
Odpoledne jsme pak tvořily také vesmír. Někdo udělal jednu planetu, někdo víc. Někdo jen maloval.

   
Comments