Hrajeme si v Monte centru‎ > ‎Co se dělo‎ > ‎Archiv‎ > ‎2014‎ > ‎Březen‎ > ‎

Rostliny - 24. března 2014

přidáno: 24. 3. 2014 15:28, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 24. 3. 2014 15:28 ]
Přišla jsem do školky a pršelo. Pršelo skoro celý den. Ale nám to nějak nevadilo. Celý den se mi zdál klidný a vyrovnaný. Narozdíl ode dne, kdy chodíme ven, tam nebyl rozruch kolem oblékání, zapínání a obouvání bot na ven. Už aby bylo léto, to pak tyhle nutné nudné aktivity úplně vymizí :o). Alespoň na čas.

Tento týden je ve znamení rostlin. Co všechno vědí děti nebo my o rostlinách? Pamatujete si něco z přírodopisu o tyčinkách a pestíku? :o)

Na elispe jsme se přivítaly a já se zeptala dětí, zda tuší o čem si dnes budeme povídat. (Uprostřed elipsy byly připravené karty, puzzle s květinou a jiné věci). Někdo uvedl, že se budeme bavit o číslech, autech a hodně dětí řeklo, že o květinách. 
Povídaly jsme si tedy, co květina potřebuje. Dětem jsme ukazovala obrázky a ptala se. Objevil se obrázek hlíny, vody, slunce, vzduchu. 
Objevil se ale i obrázek štětce. "Když pěstuji květinu, potřebuji k tomu štětec?" Odpověd byla jasná..."Ne". Ale já byla záludná. "No a jak to ty kytičky dělají, že jsou tak barevné? Já myslela, že je pak lidé barví." Děti se nedaly a vše mi vysvětlily. "Ona tak roste a sama se zbarví, štetec opravdu nepotřebuješ."
Také tam byly bombony..."Potřebuje květina bombony?"  "Neee!" "Hm, to je pravda, tak by mě tedy zajímalo, co ta kytka jí, když ne bombony." To děti už moc nevěděly. Tak jsme si zahrály na květiny a hlavně na jejich kořínky, které rostou a rozrůstají se do stran, aby našly nějaké živiny.
Další obrázek byla vlajka. "Vlajku určitě potřebuju, abych mohla pěstovat kytku. Některé kytky přeci potřebují podpěru." Děti se však nedaly: "Potřebují jen tu tyčku, ale vlajku tedy ne, to ne!"

Dále jsme si ukazovaly obrázky všech možných rostlin...keře, stromu, trávy atd. Taky se tam najednou objevil slon, kůň, kráva. Děti okamžitě protestovaly, že tohle přeci není rostlina.

Po elipse jsme se rozešly a každý šel za svou prací. Čistily jsme kotec našich mazlíků, pracovaly s vývojovými puzzly, někdo se vrátil k planetám. Většinu práce jsem stačila nafotit, tak se podívejte. 

Odpoledne po svačině jsme pak začaly tvořit. Měla jsem v plánu namalovat na kamínky květiny a ty pak "zasadit" do misky vysypané pískem. Bohužel jsme zjistila, že malování na kamínky je pro děti docela složité, i když, co se týče materiálu, zajímavé. Tak jsem narychlo předložila návrch vytvořit stromy a z nich pak les, do kterého příští týden budeme tvořit zvířátka. 

Tak snad ten les bude dost hustý, aby se v něm zvířátka cítila bezpečně.

Jana
Comments