Hrajeme si v Monte centru‎ > ‎Co se dělo‎ > ‎Archiv‎ > ‎2014‎ > ‎Březen‎ > ‎

Zvířata naší země - 31. března 2014

přidáno: 1. 4. 2014 10:46, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 1. 4. 2014 10:46 ]
Tento týden jsou na programu zvířata naší země, to jako zvířata, která žijí v ČR. 

Na elipse jsme se tradičně přivítaly, řekly si svá jména, jak se máme a jaké zvíře máme nejraději. Padali různí miláčci jako kočka, klokan, krokodýl, slon, želva atd. Pak jsme rozložily slunce a začaly hrát slunčení hru. Tato hra zprostředkovává dětem (nebo hlavním jejím cílem je to dělat :o)) spojnici mezi živočišnými druhy. Nejdřív jsme si kolem slunce rozložily rostliny, pak bíložravce a nakonec masožravce. A co se stane, když slunce přestane svítit a rostliny přestanou růst? A až vymřou bíložravci? 

Aby téma nebylo tak ponuré, jak by se nám dospělákům mohlo zdát, připravila jsem dětem šipkovanou. První úkol byl již na elipse. Děti měly předvést jak se pohybuje medvěd, pes, had, sýkorka (tady si nevěděly moc rady, asi to byl moc velký chyták), čáp a další zvířata. Pak jsme pokračovaly venku a šly do lesa. Zpívaly se písničky, ve kterých se vyskytují zvířata. Počítaly jsme kolik zvířat v písničce je. Řekly jsme si jaký zvuk dělá prase, kůň, kočka, ryba. Naučily jsme se básničku:

Žabák v louži

Sedí žabák v louži,

mušky kolem krouží.

Do kolečka lítají,

pokoje mu nedají.

Žabák už má velkou zlost.

Nahlas kváká: “Mušky dost!”


(Jedno dítě dřepí a představuje žabáka. Ostatní děti pobíhají v kruhu kolem něho jako mušky. Nakonec žabák vyskočí, chytí jednu mušku a vymění si s ní roli - chycené dítě při další hříčce dělá žabáka.)


(Zdroj: Dovádivé básničky pro kluky a holčičky - Romana Suchá)

...zahrály jsme si na tichou poštu a zahrály hru na žabáka, kde jsme využily naučené básničky.

Po obědě si děti našly své vlastní aktivity. Také jsme začaly tvořit, nejdřív jsme udělaly ještě pár stromů navíc, aby nám vznikl les. A později si děti vyžádaly vytvářet i zvířata. Výsledek můžete shlédnout ve třídě na polici u převlékacího koše nebo na fotkách, pokud se do školky nedostanete. Děti si svá dílka určitě donesou také domů :o).

Se Simčou jsme dnešek zhodnotily jako klidný a obzvlášť tichý den :o)

JanaComments