Hrajeme si v Monte centru‎ > ‎Co se dělo‎ > ‎Archiv‎ > ‎2014‎ > ‎

Květen

Focení 30. května 2014

přidáno: 16. 6. 2014 13:11, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 20. 6. 2014 1:33 ]

Fotky jsou v prezentaci, prosím vyberte si, které se vám líbí a napište mi na email: jana.krejsova@spolecnostmaruska.cz. Dám vám je ke sdílení. 

Děkuji za trpělivost!
 
                                                                                                        Jana

Pavouci a rozloučení se s Dorotkou - 29. května 2014

přidáno: 29. 5. 2014 11:57, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 29. 5. 2014 12:08 ]

Ráno jsme začaly písničkou: 

Pavouček


Leze, leze pavouk v trávě, osm dlouhých nohou má,

svoje sítě plete hravě, mušku posnídá.


Pavučinou kořist loví, pak už jenom počká si.

Po jídle si pěkně hoví při slunečním počasí.


Z vajíček se jim narodí malinkatá miminka,

na svých zádech je povozí jejich hodná maminka.


(písnička je od Z. Benešové, ale vynechala jsem refrém)


Po elipse jsem poslala pavouka. Zeptala jsem se, kdo pavouky má rád a kdo ne. Většina je má ráda. Tak jsem se zeptala, proč. Eliška řekla, že má ráda pavouky, protože chytají mouchy, Mikuláš zase řekl, že má rád pavouky, protože chytají vosy a ty prý rád nemá, protože píchají. 
Snažila jsem se pak říct něco o pavoucích, ale nějak to byly složité informace. Tak jsem přestala a šly jsme na jinou aktivitu.

Dnes u nás byla Dorotka naposledy, stěhuje se do Kroměříže. Proto jsme jsme vytvořily její obrys, chtěla obtáhnout i se sukýnkou, a děti pak kreslily, vymalovávaly a psaly. Vše co je napadlo. 
Přejeme Dortce a její rodině hodně štěstí v novém městě a těšíme se, že se na nás někdy přijedou podívat. Určitě vás rádi uvidíme :o)

V herně jsem ráno připravila ještě pavučinu. Děti si chtěly zahrát hru na pavouky. Tam byla přiležitost jim povědět o pavoucích něco víc. Na pavučinu jsme pak rozmístily hmyz a děti chodily po pavučině a hmyz sbíraly. Vysvětlila jsem dětem, že je třeba chodit pouze po pavučině, pokud by pavouk chodil  mimo (v mezerách), spadl by dolů.

  

Dnes jsme šly pouze na procházku...bohužel pro děti. Nemohly jsme jít ani na zahrádku ani na hřiště. Všude bylo mokro a plno bahna. V každém případě jsme opět použily naše reflexní vesty. Eliška se ujala rozdávání vest. Dokonce tak, že na sebe samu zapomněla :o)

  

Tuhle se mě někdo ptal, jak to je se spaním. Nu, někdo spí a někdo ne :o)


Eliška si opět dnes vyžádala barvy na obličej a začala tvořit. Kreslila kočičky, prasátko Peppa, Dominik měl dinosaura a někdo si vyžádal strašidlo. Ostatní děti pomáhaly, dávaly své návrhy, pomáhaly asi držet vlásky. Rozhodně se na malování stála fronta.


Zítra se budeme fotit. Tak doufám, že všechny barvy půdou dobře dolů :o)

Jana

Pavouci

Rozloučení s Dorotkou


Vkládám písničku i s notami, pro toho kdo by si ji chtěl zazpívat :o)

Hmyz - 26. května 2014

přidáno: 27. 5. 2014 5:46, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 27. 5. 2014 5:46 ]

Dnes jsme se sešly na elipse o něco později. Svačina začala později, děti jedly nějak pomaleji, vše probíhalo v pozvolném, klidném tempu. Pokud se člověk nedíval na hodiny, byl uvolněný a v pohodě :o))

Jako každé pondělí i tohle jsme nakously nové téma. Je léto kolem nás začíná létat plno much, včel, motýlů, pavouci se opravdu činní a všude zanechávají své výtvory. 
Při přivítání jsme představila dva zástupce hmyzu - motýla a berušku. Nevěděla jsem, jakého poslat namísto kamínku, a tak jsme se, jako obvykle, zeptala. Je úžasné, jak si děti zvykly na hlasování a na to, že mají možnost výběru. Víc dětí hlasovalo pro motýla. Ti co chtěly berušku dostaly ujištění, že se ta bude kolovat jiný den. 

Představily jsme si několik druhů brouků a okřídleného hmyzu. Na elipsu jsem také přinesla usušená tělíčka včely, vosy, čmeláka a roháče (ty jsem našla už mrtvé). Každé zvíře jsem dala do samostatné misky a k tomu lupu, aby děti mohly zkoumat rozdíly a zajímavosti.

Na papír jsem také obtáhla písmena H M Y Z, která pak děti přikládala. 

Děti hodně zaujal život chrobáků, kteří si válí kuličku z trusu, kterou pak použijí jako výživu svých larv. Děti se ušklíbaly nad informací (nebo spíš představou), že by jedly hovínka, ale každý to má jinak a i tihle brouci jsou neskutečně užiteční. Vypřávěla jsem jim, jak jsme je v Africe pozorovali u sloního trusu. Jen jsem zapomněla dodat, že když jsme jeli autem, museli jsme si dávat velký pozor, abychom nějakého nepřejeli (nebo spíš, abychom nepřejeli sloní trus, kde se jich může shromáždit až na tisíce).

Po práci na elipse jsme si zahrály na hru. Každý si vzal bobíka, rozmístil ho po prostoru u elispy. Každý si také vybral co je za hmyz. Někdo chtěl být motýl, někdo beruška, někdo komár. A já zpívala. Když písnička přestala, děti si rychle sedaly na bobíky. Bobíky jsem neubírala, všechny děti si měly kam sednout. Snažila jsem se vyhnout soutěžení, strkání, dohadování. Prostě mi šlo o to, aby si děti užily být hmyzem. A to se snad i podařilo.

Před obědem jsem chtěla jít ven. Počasí tomu zase přímo nahrávalo. Ale ozvalo se asi 6 dětí, že chtějí zůstat. A tak dostaly na výběr - buď půjdou ven a nebo budou vevnitř tvořit vážky. Nakonec jich víc šlo ven, ale ti, kteří zůstali vevnitř si to užili...já rozhodně také :o)

Tento týden je poslední ve školce...tedy před prázdninami. Ve čtvrtek si budeme povídat ještě o pavoucích, a tak fotky a vše k tomu dám opět sem. 

Jinak všem přeji krásné léto a těším se opět na viděnou i čtenou v září!

JanaPřed obědem jsme pak s pár dětmi vytvářely vážky. Jsou krásné. Je vidět, že děti byly často rychlejší než já. Míšova výžka je mnohookatá, vzláštní a velmi vzácný druh. Její oči se táhnou po celém jejím trupu.


Vesty - 22. května 2014

přidáno: 22. 5. 2014 14:44, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 22. 5. 2014 14:44 ]

Dnes jen v rychlosti (doma jsem bohužel zapomněla foťák). Bylo vedro, slunce svítilo, na nebi ani mráčku. Určitě jste si všimli. 

Sešly jsme se na elipse a přivítaly jsme se písničkami. Mikuláš nám zapůjčil svůj míč, abychom ho poslaly namísto kamínku. Řekla jsem dětem, co je čeká. "Je krásně, jde se na hřiště, na kterém budou tři skluzavky, kolotoč, houpačky a lanovka. Každý dostane vestu, která má žlutou barvu a říká se jí reflexní vesta. To proto, abychom byly vidět, a také abychom se poznaly od ostatních dětí, které na toto hřiště chodí z blízké školky."
Miki nám pak představil hřiště v Ouholicích, Matýsek M. řekl, že je skutečně zvědavý jak to hřiště bude vypadat a pár dětí se s nadšením přidalo. 

Ačkoliv se to nezdá, nosit reflexní vestu byl asi ten největší zážitek z dnešního dne. Myslím, že o nich uslyšíte. A určitě ještě zopakujeme :o)

Jana

Pomůcky - 19. května 2014

přidáno: 22. 5. 2014 14:33, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 22. 5. 2014 14:33 ]

Dnes jsem pro děti připravila tři pomůcky, které se dají zkombinovat (alespoň podle mě). Děti rády staví různé domečky nebo přístřešky. Nikdo zatím neví, zda z někoho z nich nečeká kariéra ve stavebním oboru. Takže tuto aktivutu podporujeme :o). Minulý týden jsme také stavěly mosty, a tak se to opět krásně navázalo.

Na elipsu jsme připravila růžovou věž, hnědé schody a červené tyče. Eliška mi pomáhala a vyskládala je podle své představy...u které však nezůstalo dlouho. Po nějaké době jsem se vrátila k elipse a tam už Alžbětka tvořila vlastní stavbu z hnědých schodů. 

V albu se můžete podívat, jak nám to šlo a co vše jsme vytvořily. U jedné stavby jsme využily všechen materiál, který jsme měly k dispozici.

Brzy budou prázdniny, a tak jsme dnes tvořily dalekohledy. Míša si tvoření vyžádal už dopoledne, a tak ten kdo neměl náladu tvořit šel ven. A venku bylo překvapení...napršelo a tak v umělohmotném pískovišti, které je tedy prázdné, byla voda. To bylo radosti :o)


Odpoledne jsme si pak zahrály na hudební nástroje, trošku zazpívaly a přišlo opět na naší známou hru s bubnem a pomalou či rychlou chůzí. A pak přišla nová hra, hra na ticho. Přesunula jsem se do druhé části třídy a šeptala jméno dítěte, které má přijít za mnou. Děti to opravdu bavilo a tak si každý alespoň 2x vyzkoušel "zavolat" své kamarády k sobě. 

Jana


Čísla - 12. května 2014

přidáno: 12. 5. 2014 13:32, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 12. 5. 2014 13:32 ]

Dnes jsme si pro děti připravila téma čísel. Mělo to ale jeden háček. Až včera jsem si uvědomila, že ne všechny děti znají číslice, a tak jsem musela "hodit zpátečku" a narychlo, což pro mě není zase takový problém, vymyslet, jak je uvést do tématu. 

Ráno si děti našly práci, někdo pracoval s pomůckami, někdo stavěl domy a nakupoval v obchodě, někdo zase choval naše mazlíky. Ke svačině jsme se dostaly tedy později, a tak nějak v klidu a úplné pohodě jsme se po svačině přesunuly na elipsu. 

  
Musím říct, že je dobře, že máme více morčat, dnes byl velký zájem a tak byli venku všichni :o)

Po přivítání jsem se dětí zeptala jak se mají a do kolika umí počítat. Slyšela jsem: "Do milionu" (Eliška K.), "Taky do milionu." (Matýsek Ch.). V tu chvíli jsem přestala tak nějak doufat, že se dozvíme jiné číslo :o). Ale jak jsem na tohle mohla jen pomyslet? Hned se ozvala odpověď: "Do patnácti.", "Do dvanácti." Nikdo se nestyděl, nikdo se neporovnával, nikdo se nikomu nevysmíval. Jak krásný pocit a zážitek. Každý umí to co umí a to je naprosto v pořádku!

Jak jsem už výše spala, můj první plán byl dát na elipsu vystřižené kruhy, na kterých budou čísla. Pak bychom do jednotlivých kruhů dávaly počet žetonů, který ke každému číslu náleží. Ale nakonec jsme to udělaly jinak. Vymyslela jsem, že si obejde každý elipsu a spočítá si, kolik kroků musel udělat, než došel zase ke svému bobíku. Problém jsem viděla v tom, že když každý bude chodit jednotlivě a počítat si nahlas, tak to bude dlouho trvat. A když půjdou všichni dohromady, bude to velký hluk a každý bude každého rušit. Tento problém jsem předestřela před děti a hle, přišly na řešení. Půjdou všichni a budou počítat potichu. 
Provedla jsem ukázku, a pak šly děti. Přesně tak jak se to domluvilo. Nikdo nehlučil, každý byl zabraný do svého krokování a počítání. Matýsek Ch. tak počítal, že si udělal minimálně dvě kolečka. To se pak nesmím divit, že napočítal až do 60 :o).

Po elispse jsme se sebraly a šly na zahradu. Mikuláš přinesl semínka slunečnice, a tak se selo. Snad nám z toho něco vzejde. Někteří zalévaly, někteří si hrály. Vymyslely si hru na hasiče a Simču napadla úžasná věc, kterou musíme zrealizovat. Zkusím domluvit s hasiči, kteří sídlí naproti nám, zda by šlo podívat se na požárnické auto a do jejich "kanceláře". Pak na zahrádce založíme oheň a zahrajeme si na hasiče - unasíme ho hadicí. 

Odpoledne děti tvořily číslice z těsta, které se Simčou připravily, a nakonec je i snědly. Z těsta se také upekl vynikající chléb se skořicí. Po tom se jen zaprášilo :o).

V posledním týdnu máme téma sporty, připravila jsem si tvoření, na které potřebujeme dřívka od nanuku. Pokud budete tuto dobrotu konzumovat, prosím o sběr a dodání dřívek. Dřívka klidně můžete sbírat i přes celé léto. Hodí se i na další tvoření. Děkuji!

Jana

Morčata a další domácí mazlíčci - 5. května 2014

přidáno: 5. 5. 2014 11:50, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 5. 5. 2014 11:50 ]

Už tu máme květen a s ním i líhnutí, rození mláďat. I my jsme se už před 14 dny konečně dočkaly tolik očekávaného morčátka. Je to morčátko přímo velikonoční, protože se narodilo na bílou sobotu. Děti ho zbožňují a začaly mu říkat Prcek. Zdrobněliny od tohoto jména jsou vzkutku velice zábavná. 

Dnes jsme si tedy povídaly o morčetech. Na elipsu jsme přinesly s Eliškou našeho domácího morčíka Teddyho, který je o něco více ochočený a tedy svolný nechat se obhlížet. Nejdříve jsem si řekly, jak takové morče vlastně vypadá, kolik má očí, nohou a prstů na nohou, což bylo nejzajímavější zjištění.

Připravila jsem si obrázky s dalšími druhy morčat, která se vyšlechtila od úplně holého bez chlupů až po to nejzarostlejší. 

Pak jsme si povídaly o tom, co morče jí. U některých potvavin jsme se nemohly shodnout, třeba taková houba. Některému morčeti by mohla možná chutnat, co myslíte? 

      


Tento týden si budeme povídat i o dalších domácích zvířatech. Eva jich má doma (na panelákové poměry) dost. Ve středu přinese želvu a pak ještě přivede psa. Takže poznávat a osahávat bude opravdu co. 

Jana
1-7 of 7