Hrajeme si v Monte centru‎ > ‎Co se dělo‎ > ‎Archiv‎ > ‎2014‎ > ‎Květen‎ > ‎

Čísla - 12. května 2014

přidáno: 12. 5. 2014 13:32, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 12. 5. 2014 13:32 ]
Dnes jsme si pro děti připravila téma čísel. Mělo to ale jeden háček. Až včera jsem si uvědomila, že ne všechny děti znají číslice, a tak jsem musela "hodit zpátečku" a narychlo, což pro mě není zase takový problém, vymyslet, jak je uvést do tématu. 

Ráno si děti našly práci, někdo pracoval s pomůckami, někdo stavěl domy a nakupoval v obchodě, někdo zase choval naše mazlíky. Ke svačině jsme se dostaly tedy později, a tak nějak v klidu a úplné pohodě jsme se po svačině přesunuly na elipsu. 

  
Musím říct, že je dobře, že máme více morčat, dnes byl velký zájem a tak byli venku všichni :o)

Po přivítání jsem se dětí zeptala jak se mají a do kolika umí počítat. Slyšela jsem: "Do milionu" (Eliška K.), "Taky do milionu." (Matýsek Ch.). V tu chvíli jsem přestala tak nějak doufat, že se dozvíme jiné číslo :o). Ale jak jsem na tohle mohla jen pomyslet? Hned se ozvala odpověď: "Do patnácti.", "Do dvanácti." Nikdo se nestyděl, nikdo se neporovnával, nikdo se nikomu nevysmíval. Jak krásný pocit a zážitek. Každý umí to co umí a to je naprosto v pořádku!

Jak jsem už výše spala, můj první plán byl dát na elipsu vystřižené kruhy, na kterých budou čísla. Pak bychom do jednotlivých kruhů dávaly počet žetonů, který ke každému číslu náleží. Ale nakonec jsme to udělaly jinak. Vymyslela jsem, že si obejde každý elipsu a spočítá si, kolik kroků musel udělat, než došel zase ke svému bobíku. Problém jsem viděla v tom, že když každý bude chodit jednotlivě a počítat si nahlas, tak to bude dlouho trvat. A když půjdou všichni dohromady, bude to velký hluk a každý bude každého rušit. Tento problém jsem předestřela před děti a hle, přišly na řešení. Půjdou všichni a budou počítat potichu. 
Provedla jsem ukázku, a pak šly děti. Přesně tak jak se to domluvilo. Nikdo nehlučil, každý byl zabraný do svého krokování a počítání. Matýsek Ch. tak počítal, že si udělal minimálně dvě kolečka. To se pak nesmím divit, že napočítal až do 60 :o).

Po elispse jsme se sebraly a šly na zahradu. Mikuláš přinesl semínka slunečnice, a tak se selo. Snad nám z toho něco vzejde. Někteří zalévaly, někteří si hrály. Vymyslely si hru na hasiče a Simču napadla úžasná věc, kterou musíme zrealizovat. Zkusím domluvit s hasiči, kteří sídlí naproti nám, zda by šlo podívat se na požárnické auto a do jejich "kanceláře". Pak na zahrádce založíme oheň a zahrajeme si na hasiče - unasíme ho hadicí. 

Odpoledne děti tvořily číslice z těsta, které se Simčou připravily, a nakonec je i snědly. Z těsta se také upekl vynikající chléb se skořicí. Po tom se jen zaprášilo :o).

V posledním týdnu máme téma sporty, připravila jsem si tvoření, na které potřebujeme dřívka od nanuku. Pokud budete tuto dobrotu konzumovat, prosím o sběr a dodání dřívek. Dřívka klidně můžete sbírat i přes celé léto. Hodí se i na další tvoření. Děkuji!

Jana

Comments