Hrajeme si v Monte centru‎ > ‎Co se dělo‎ > ‎Archiv‎ > ‎2014‎ > ‎

Listopad

Přípravy na advent - 24. listopadu 2014

přidáno: 1. 12. 2014 13:35, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 5. 12. 2014 12:16 ]

Je poslední týden v listopadu a také poslední týden před adventem. Je tedy nejvyšší čas se začít chystat na vánoce. 

Pondělí

V pondělí jsem vyndala krabici s ozdobami a tak jsem začaly zdobit a rozvěšovat ozdobičky. Děti byly k nezastavení. Mít už vánoční stromeček, tak stojí, je ozdobený a svítí :o).

Udělaly jsme také adventní věnec a děti si udělaly adventní kalendář v podobě svíčky.  Úterý

V úterý jsme se s dětmi před angličtinou domluvily, jak bude vypadat mikulášská besídka. Děti se chtějí převléci za anděli, čerty a přivítat mezi sebe velkého Mikuláše. Společně mu zatancujeme. Děti dokonce vymyslely třetí tanec, který bude na jejich zvolenou písničku. Tak se máte na co těšit :o).


Čtvrtek

Ve čtvrtek jsem dětem představila náš společný školkový adventní kalendář. Můžete se na něj podívat do složky pomůcky ke stažení a vytisknout si ho i domů. Vystříhaly jsme vločky s čísly. Děti si hned začaly zamlouvat, číslo, které si chtějí ozdobit. Chvíli trvalo, než jsem jim mohla vysvětlit, co s vločkami pak budeme dělat. Stále se ubezpečovaly, že budou mít to co si zamluvily :o)). 

      

Odpoledne jsme pak dělaly mraky, které umístíme nad elipsu a dotvoříme k nim vločky. Snad nám tento rok bude počasí přát a nadělí nám krásnou bílou nadílku, abychom mohly jít sáňkovat.

  


Děti také poslední dobou milují HAMA korálky. Člověk se až diví, jak dlouho nad tím vydrží a jakou trpělivost dokážou vyvinout. :o)


        
                                                                                    Jana

Ptáci a zima - 18. listopadu 2014

přidáno: 20. 11. 2014 13:53, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 5. 12. 2014 12:56 ]

Myslela jsem si, že v tomto týdnu budeme míchat barvy a tvořit různobarevná zvířátka, ale pak se to vyvinulo trošku jiným směrem. Tak jsme nakonec zkončily u ptáčků a co dělají v zimě. Každý na elipse řekl, kterého ptáčka zná a jaký dělá zvuk. Dokonce se nám povedlo napodobit zvuk racka. Připravila jsem na ochutnávku semínka slunečnice a dýně, která dáváme do krmítek ptáčkům, aby děti měly možnost ochutnat, co ptáčci v zimě jedí. 

Průvodní písnička je od skupiny Chinaski (http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/chinaski/vrabci-7266) Krásná a klidná, která nás bude provázet celou zimu. Také jsme trošku pozměnily text písně Krávy, krávy a zpívaly jsme jí s různými druhy ptactva. Úžasná písnička! :o)

Na procházce jsme si pak všimly ptačího hnízda vysoko ve větvích. Kdyby tam bylo listí, bylo by hnízdo jen ztěží vidět. 

Z minulého týdne nám zbyly hrušky, a tak jsme tvořily ježky s opravdu dlouhými bodlinami :o)

       
    


Ve čtvrtek jsme pak tvořily sovy, míchaly jsme sádru a nakonec jí i trošku přibarvily. Ze sádry pak vznikly odlitky ptáků, které si děti mohou vybarvit. 

      

Eliška našla na Déčku moc pěknou hru, kde se přiřazují zpěv ptáků k jednotlivým druhým ptáků. Tak pokud byste měli chuť, můžete si to také zkusit. http://decko.ceskatelevize.cz/piskoviste (klikněte na počítadlo).

Přístí týden už se budeme chystat na advent, Mikuláše a budeme psát samotnému Ježískovi.

                                                                                                                                                                                                                                           Jana

Co dělají zvířata v zimě? - 10. listopadu 2014

přidáno: 16. 11. 2014 10:47, autor: Jana Krejsova

                                                      Pondělí

V tomto týdnu se bavíme opět o zvířatech. Na elipse zůstala pouze malá skupinka dětí, které nechodí na jogu. Zazpívaly jsme si a popovídaly si o zimování zvířat.

                                                         Úterý

Na elipse jsme si zacvičily při básničce s pohybem a pak si řekly pár zvířat a jak přezimují. Jmenovaly jsme spáče jako ježka, medvěda, krtka, pak zvířata, která spát nechodí. Snažila jsem se dětem sdělit proč tomu tak je, ale bylo opravdu málo času. A tak jsme si raději na zvířata zahrály. Jak chodí ježek? A co dělá v zimě (chodily jsme po elipse a hlasitě dupaly a funěly. Před zimou se pořádně najedly a pak usnuly jako...no jako ježek :o). Jak dělá žába, jak chytá mouchy a jak v zimě spí. Pak co dělají vlaštovky, na podzim jsme se sebraly a odletěly jako vlaštovky do Afriky. A z Afriky jsme letěly zpět do České republiky.
Po angličtině jsem chtěla jít ven, ale většina dětí chtěla zůstat ve třídě a na něčem si pracovat. Takže se v pondělí konala akce procházka po obědě (až na spáče). Vyšly jsme na kopec za zahrádkou a pak šly na hřiště. Do školky jsme se vrátily těsně před svačinou. 


                                                        Čtvrtek

Ve čtvrtek jsme se sešly na elipse ve velkém počtu. V podnělí jsem dětem slíbila divadlo. Myslela jsem, že bych zahrála stejnou pohádku jako minulý rok, ale bohužel se ztratilo pár scén, a tak jsem přešla na plán B :o)
Dětem jsem představila dvě pohádky: Jak ježek hledal svůj domeček a Budko, budko, kdo v tobě přebývá.
Domluvily jsme se, že jim pohádky povím a pak si vyberou, kterou z nich si zahrajeme. 
Při vyprávění o budce jsem děti vtáhla víc do děje, kdy jsme spolu klepaly na dveře, říkaly kdo je v budce a kdo zrovna přišel. Nakonec přišel medvěd, který měl budku zbořit. Ale dala jsem dětem na výběr, s tím, že když medvěd budku zboří, zvířátka nebudou mít kde bydlet a budou na medvěda naštvaní. Když jí nezboří, může se stát něco jiného...zázračného. Hlasovily jsme...většina chtěla, aby budka zůstala stát. A závěr si děti taky vymyslely samy. Zvířátka pomohla medvědovi postavit jeho budku (Miky navrhoval postavit jeskyni) a tak všichni měly kde bydlet a byly kamarádi. Prostě happy end :o))
Při výběru pohádky si děti nakonec vybraly tu o ježkovi. Každý chtěl hrát, postavily jsme domky, les a jeskyni, děti si rozebraly role a už se mohlo začít. Bohužel ne na všechny vyšlo zvíře, které si přál.

  
Příští týden bych zkusila divadlo o budce, kde vymyslíme spoustu zvířátek, aby se na každého dostalo :o)

                                                                                                            Jana

Karneval zvířátek fotky - 6. listopadu 2014

přidáno: 9. 11. 2014 5:19, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 9. 11. 2014 5:34 ]


Pokud budete mít zájem o některou z fotek, pošlete mi email na: jana.krejsova@spolecnostmaruska.cz


Kde žijí zvířata? 3. listopadu 2014

přidáno: 9. 11. 2014 5:10, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 9. 11. 2014 5:16 ]

                                                        Pondělí

V pondělí jsme se sešly na elipse a řekly jsme si, co nás čeká v týdnu. Pověděly jsme si, že si tento týden budeme povídat o zvířatech, kde všude žijí a vše ostatní, co nás napadne. Když jsem dětem řekla, že nás ve čtvrtek čeká karneval, všechny se opravdu zaradovaly. Sice to vědí už z minulého týden, ale ted je to ještě blíž a dá se to spočítat a prstech jedné ruky. 

Než některé děti odešly na jogu, stačily jsme si ještě zacvičit na pohybovou říkanku. Můžete to také doma zkusit :o)

Žába skáče, kvaky, kvak (z bobečku vyskočit, ruce nahoru, prsty roztáhnout)


a takhle prý chodí čáp. (ruce s vysokým přednožením a propínáním v kolenou. Ruce imitují zobák)


Takhle malá kačátka,         (dřep, ruce sepnout za záda, batolící se chůze)


tak mňoukají koťátka.         (klek, ruce na podložku, kočičí hřbet. Po dokončení věty mňoukáme)


A už cválá koníček,            (běh, rukama držíme pomyslnou uzdu a jazykem cvrnkáme o patro)


na něm sedí Jeníček.          (Sed na zem. Jména můžeme měnit Petříček - Pepíček.)


A takhle se plazí had,         (leh na zem, plazení, po dokončení věty syčíme)


Syčí, že má hrozný hlad.    (rukama hladíme bříško)


Pejsek štěká haf, haf, haf,   (lezení po čtyřech ve vzporu)


uděláme na něj baf!            (na slovo “baf” vyskočíme)


Takhle chodí medvědi,     (Stoj rozkročení, ruce/tlapy nahoru, houpavé přeskakování z nohy na nohu)


Je jim dobře na zemi.        (Sběhneme se do kruhu a můžeme se společně obejmout)Max měl narozeniny, právě mu bylo pět let a byl na to velmi hrdý :o). Těšil se na svou narozeninovou elipsu. 
   

V podnělí jsme také musely dodělávat stromy, které jsme nestihly minulý týden. Potřebujeme je na vytvoření lesa, kde budou žít naše zvířátka z karnevalu. 

   

Venku jsme opět nasbíraly spoustu listí a kdo chtěl, mohl se zahrabat do listí jako ježek. 

   


   


                                                          Úterý

V úterý se nám děti opět rozdělily na dvě skupiny a i když jsme se snažily zopakovat program, který jsme dělaly s první skupinou, druhá si už vybrala něco jiného.
Začaly jsme si povídat o zvířatech. Každý si z pytlíku vytáhnul model zvířete a pak ho přiřadil na prostředí, ve kterém žije.

   


 Až najednou si Kačka vytáhla krávu. Někdo řekl, že je to telátko a tak jsme si vysvětlily, proč je tento model kráva a ne tele - měla vemeno a struky. A na co to je? Tím nám kráva dává mléko...počkejte, něco vám ukážu. Nakonec jsme vytvořily model vemena z gumové rukavice, naplnily jí vodou, do struků udělaly dírky a děti dojily. Uznávám, že rukavice nemá přesné parametry vemene, ale účel to splnilo :o)

   

S druhou skupinkou jsme pak tvořily - vystřihovaly, vybarvovaly a lepily. Opět zvířátka a jejich prostředí.


Odpoledne si pak mohly děti udělat masku (škrabošku), kterou někteří ve čtvrtek použily. Někdo si jich udělal opravdu hodně :o)

Čtvrtek

Dnes děti přicházely do školky už s maskami. Opravdu se moc těšily až vše začne, i když podle mě vše začalo jejich příchodem. Říkaly si za co jdou, co jedí a kde žijí. 
Já jsem si dodělávala ještě narychlo klobouk muchomůrky, na něco jiného jsem bohužel nepřišla...ano, je to houba, ale abych se trošku včlenila do zvířátek, byla jsem červivá houba. 
Na elipse jsme se přivítaly, zazpívaly a pak začaly stavět statek a les. Stromy nám bohužel ale hodně padaly, někdo si zamiloval práci dřevorubce :o)

      

   

Díky patří také paní Nohové, které fotila děti. Fotky jsou k nahlédnutí v dalším přípěvku. Pokud by někdo měl zájem o nějakou fotku, dejte mi vědět. Ráda jí přepošlu.

                                                                                                                  Jana

1-5 of 5