Hrajeme si v Monte centru‎ > ‎Co se dělo‎ > ‎Archiv‎ > ‎2014‎ > ‎Prosinec‎ > ‎

Kapr - 22. prosince 2014

přidáno: 30. 12. 2014 12:14, autor: Jana Krejsova
Ráno jsme se trošku zpozdily, protože jsme s holkama kupovaly kapra. Na elipse jsme se sešly popovídaly si co se bude dít, zatancovaly a zazpívaly naší oblíbenou koledu. 

 
Děti byly upozorněny, že budeme pitvat kapra, a že je to opravdu dobrovolné se na to dívat. Přesto se do kuchyně nahrnuly všechny. Nejdříve jsme si kapra prohlédly a pořádně popsaly...kde má hřbetní ploutev, zadní ploutev, břicho, podívaly jsme se, zda má zuby a kolik má očí. Podívaly jsme se na žábry a řekly si jak kapr dýchá. I když to byl kapr naháč, přeci jen měl pár šupin. Nabídla jsem je dětem, ale nechtěly. Pak jsem přidala tradiční vyprávění, o tom, že když se šupina schová na papírek a dá se do peněženky, budete mít hodně peněz. Najednou o šupiny vzrostl nebývalý zájem :o). 
Kdo měl zájem podíval se pak do pusy kapra, nabídla jsem, že si mohou si sáhnout, ale myslím, že se našel jen jeden odvážlivec. 
Pak začala samotná pitva. Ukázaly jsme si odkud budu řezat, že je tam řitní otvor...všechny zajímalo co to je a s nadšením se všichni dívaly, odkud to kapr vlastně kaká :o).
Bohužel mi praskla dušička, a tak jsme jí nemohly pouštět a ukázat si tak, jak to vlastně kapr dělá, že plave a neutopí se. Ukázaly jsme si žluč, řekli si, že je hořká a jakou má barvu. Nakonec jsme změřily střeva, tenhle kapr měl střeva 1 m dlouhá. 

Pak se dětí ujala Simča a začaly vypichovat a péct perníčky. Já zatím chystala věci na vánoční besídku. 


   

  


Comments