Hrajeme si v Monte centru‎ > ‎Co se dělo‎ > ‎Archiv‎ > ‎2014‎ > ‎Říjen‎ > ‎

Barvy podzimu - 20. října 2014

přidáno: 24. 10. 2014 15:08, autor: Jana Krejsova

Podzim se nám krásně začal vybarvovat, a tak jsem využila této skutečnosti a zařadila jsem do programu barvy podzimu, a to nakonec nejen podzimu :o). 
Tento týden byl tedy o barvách. Na tři dny v týdnu byly vybrány barvy, do kterých jsme se měly obléknout, ale organizačně (asi hlavně ze strany informačního toku) se to moc nezvládlo. Tak snad příště. Každopádně si myslím, že jsme si barvy perfektně užily a budeme v nich pokračovat i v dalších tématech :o).


Pondělí

Před pondělní svačinou jsem vzala kytaru, abychom si zazpívaly pár písniček. Mezi nimi byla i Tři čuníci jdou, která se rázem stala velice populární. Byla tak populární, že později skoro převálcovala téma elipsy :o)). Ještě že prasátko je růžové nebo hnědé a dá se o něm říct spousta zajímavých věcí. Ostatní písničky o barvách neměly skoro žádnou šanci. Přesto jsme zařadily Červený šátečku a Holka modrooká. 
Nakonec jsme si zahrály Pan čáp ztratil čepičku. Už už jsme se chystaly i na anglickou verzi této hry, ale zjistily jsme, že některé děti musí odejít na jogu, a tak se všichni rozprchly. 
Připravily jsme míchání barev s tabulkou, kam si děti mohly zapisovat výsledky a pak ještě vyšívání jmen různobarevnými bavlnkami. 

   Úterý

Co se stane když se barva dá do mléka? Jdeme si to ukázat! :o) Ale nejdřív namícháme ještě fialovou, která nám chybí.

       

O pokus byl takový zámem, že nakonec každý dostal vlastní misku a dělal si svůj vlastní experiment. 

V úterý je angličtina, děti chodí ve dvou skupinách, a tak se chodí ven pouze na naše hřiště. Děti se nemohou dočkat, a tak je ve třídě velký ruch. Domluvily jsme se, že před angličtinou budeme dělat ještě krátkou elispu, kde dětem řekneme, co se chystá. Pak i skupina, která chodí dřív, bude vědět o čem práce je, když se vrátí zpět nahoru.


                                                                                                                             Čtvrtek

Dnešní ráno začalo opět zpěvem, opět Čuníci, ale pak také i další písničky na vyžádání :o)

Dnešek byl ve znamení bílé. Říkala jsem si, že tu snad každý bude mít doma a ono ouha :o). Na elipse jsme si tedy řekly, kdo má kde bílou...někdo měl tričko, jiný mikinu, jiný šaty, ponožky apod. Takže se pokaždé něco našlo. Také jsme si řekly, kde můžeme bílou vidět - sníh, mraky, šlehačka. 
Po elipse jsem chtěla s dětmi cvičit na říkanku. Ale zbylo jich, k mému údivu, jen pár. Míša se uvelebil na matraci a pozoroval naše cviky.

         Pastelky

Červená pastelka maluje jablíčko (kruhy jendou rukou před tělem)


a žlutá pastelka maluje sluníčko,         (kruhy druhou rukou před tělem)


zelená pastelka maluje travičku         (stoj + procvičujeme prsty)


a modrá pastelka maluje vodičku, (stoj + ruka dělá vlny před tělem)


a když je všechny spojíme, (ruce spojíme nad hlavou)


barevnou duhu nakreslíme.         (stoj +  mírné úklony do stran)
Když jsme docvičily a já se zeptala, zda si dáme ještě jednou, nikdo už nechtěl. Jen Míša, řekl, že ano :o)


A pak začala ta pravá zábava. Vzala jsme ulity a vysvětlila dětem, že je obarvíme a pak přilepíme na věnec, který dáme na dveře. Největší zábava byla ale míchází barev. K dispozici byla červená, modrá, zelená a žlutá. Nejdřív jsem si myslela, že budeme barvit pouze těmito barvami, ale děti si to vysvětlily jinak a začaly barvy míchat. Zprvu jsem měla strach, jak to dopadne, ale podívejte se sami...
Opravdu krásné barvy! :o)Občas je mi líto, přerušit práci kvůli procházce, ale čtvrtek je jediný den, kdy můžeme vyrazit ven na jiné hřiště (tedy když jsme tam já :o)). A tak jsme dobarvily ulity, odložily je k zaschnutí, že je později nalepíme.

Na vycházku jsme šly na Hostibejk. Ráno u elipsy jsme řekla, že dnes jdeme ven a budeme sbírat listy na pozdější tvoření. Na hřiště se mnou šly děti, které chtěly sbírat a vybrat si pro své dílko ty listy, které se jim nejvíc líbí. Šly jsme procházkou přes "fotbalové hřiště" (plácek za hřištěm), prošly jsme lesem, sesbíraly pár listů a pak vyšly nahoře u restaurace. Musím se přiznat, že tudy jsem nikdy nešla, a tak to bylo pro všechny dobrodružství :o). V rukách už jsme měly velké kytice listí, ale sbírání nepřestávalo. Každý list byl jiný a každý originál...jeden malý, druhý obr velký a ty barvy. No to se musí přeci vzít s sebou!

Ve školce si pak každý vzal svůj kobereček a nechal si své listy na něm.
Po obědě pak byly předškoláci.
Ulity ještě neuschnuly, a tak se zbytkem dětí, které neusly, jsme začaly připravovat věci na malování. Zadání znělo "vytvořte les". Dětem jsem ukázala předlohu a pak už to nechala jen na nich.


Použily jsme i barvy, které jsme namíchaly dopoledne a zbyly. Samozřejmě nestačily, protože zájem byl veliký, a tak se muselo, k velké radosti všech, míchat znovu.


K mému překvapení bylo ve třídě po výtvarce čisto. Jen podložky a stolky bylo potřeba umýt. Když jsem se do toho dala, přišel Vilém a Viktor a že chtějí také ulízet. Přenechala jsem jim tuto činnost a když jsem se vrátila, nevěřila jsem vlastním očím. Vánoční úklid byl hotov! Miluji senzitivní období...i když některé víc a některé míň :o)).

Musím říct, že pro tuto činnost jsme špatně vybrala barvu dne. Ale alespoň jste doma mohli vidět, jak jsme si to užívaly :o))

    

                                                                                                                                                                                                                                 Jana


 


Comments