Hrajeme si v Monte centru‎ > ‎Co se dělo‎ > ‎Archiv‎ > ‎2014‎ > ‎Září‎ > ‎

Podzim je tady - 4. týden září 2014

přidáno: 26. 9. 2014 16:13, autor: Jana Krejsova   [ aktualizováno 1. 10. 2014 6:06 ]
Tento týden měl být ještě normalizační, ale protože v úterý byl první podzimní den, napadlo mě si  o něm trošku popovídat. 

Pondělí
Doma jsem pro děti připravila omalovánky se znaky podzimu a našla podzimní písničku, kterou si můžete doma také zazpívat. 


Po práci na pomůckách jsme šly na Hostibejk. I když se nám počasí už horší, alespoň co se teplot týče, tak se na hřiště bude chodit dál. V zimě nás budou čekat asi spíš procházky, např. na nádraží nebo na vyhlídku.
Po obědě jsme začaly zavařovat jablka...tedy tvořily jsme. Nakrájené jablko se namaluje barvou a pak obtiskuje na papír. A vznikne tak "zavařenina" :o)

   

  


Úterý
V úterý jsem měla chuť hrát na kytaru, a tak jsem si jí vzala u elipsy a začala na ní brnkat. Nějak se stalo, že jsem skončila u seznamování dětí s částmi kytary a nakonec si každý zkusil zahrát si na ní. Škoda jen, že je kytara tak velká. 

Po svačině jsme se sešly na elipse. Trvalo to ale opravdu dlouho a to čekání hodně dětí unavilo a otrávilo, takže chtěly odejít. Podařilo se nám tedy alespoň oslavit kryštůfkův svátek. Poté jsem nabídla, že ten kdo chce, může na elipse zůstat a zacvičíme si s básničkami. Byla to velká legrace a určitě to ještě budeme opakovat. 

Kačka a Adélka pracovaly dnes na písmenkách K, A, E a J. S pomocí jazykové komody, a puzzlů abecedy jsme si ukázaly a procvičily jak jaké písmenko vypadá. Na tabuli jsme pak tvořily duhová písmena (písmeno obtažené více barvami). 
Protože jsme všichni byly zaujati do práce, úplně jsme zapomněly jít ven. Nakonec se ale šlo po obědě, i když spáči šli o něco později.

Odpoledne si pak děti vytvořily loď. Kolem je oceán, ve kterém plavou žraloci a velryby. Pozor, ať vás nesežere žralok!Středa

Ve středu jsem zastupovala Dennise. Původně jsem měla v plánu na děti mluvit od rána anglicky, ale nějak jsem na to pak zapomněla a mluvila v češtině. 

Dnes také přinesl Míša vydlabanou dýni, kterou dělali doma s tatínkem. Dýni jsme zapálily a krásně podzimně nám ozdobila elipsu. Zeptala jsem se dětí, zda by chtěly, abych na ně mluvila anglicky jako Dennis, všichni nadšeně souhlasily. Musím říct, že jsem se snažila, aby mi co nejvíce rozumněly, a tak jsem k řeči zapojila i ruce a znakování, naznačování a jiné neverbální dovednosti. Byla to velká legrace. 

A protože jsme měly v plánu jít ven na dolní hřiště, vynechaly jsme práci na pomůckách, a rovnou se šly oblékat. Tentokrát jsme ale šly na hřiště v sídlišti Kochmanka. 

Děti začaly pracovat na pomůckách až po obědě.Čtvrtek

Dnes jsem připravila téma "Co si na podzim oblékáme". Ve třídě je krásná pomůcka, na kterou děti mohou vrstvit různé druhy oděvů. Myslela jsem, že stihneme ještě vybrat správné cedulky s oblečením do šatny, zazvonil zvonek a - přišel kouzelník!

Tak jsme rychle předělaly jídelnu na divadlo, židličky srovnaly do řad a děti už řádně seděly. Pan kouzelník nebyl ještě zcela hotov a připraven, ale děti se nechtěly z divadla vzdálit. 
Když kouzelník začal, představil se a řekl, že rád spolupracuje s diváky a hned si k sobě pozval Mikyho, aby mu asistoval. Z Mikyho se stal tedy asistent kouzel, dostal zlatý klobouk a pak začaly čáry máry s pytlíkem a kuličkou. Kouzelník si pak zavolal ještě další asistenty, ale ukázal také kouzla, která provázela pouze hudba. Nejlepší kouzlo (usuzuji, že bylo nejlepší, protože divadlem při něm užasle zaznělo "ach"), bylo kouzlo, kdy kouzelík proměnil papírového ptáčka v hrdličku. 
Na konci představení kouzelník řekl, že bude vytvářet z balónků zvířátka a meče (byla mi položena otázka, zda jsou meče povoleny...zeptala jsem se dětí, zda co chtějí vytvořit, všichni se shodly na zvířátkách). Kouzelník se asi trošku divil a začal se divit víc, když si děti začaly svobodně vybírat a říkat barvy, které jejich zvířátko mělo mít. Dal mi tedy balónky, aby si děti mohly sami vybrat. Spokojenost byla veliká. Pár balónků prasko, ale to je přirozený důsledek. Děti to nesly celkem statečně :o)
Eliška se kouzelníka zeptala jak dokázal proměnit papírového ptáčka v hrdličku. Nakonec si hrdličku Natálku mohly podržet. Ti co chtěly, jsem vyfotila. 


Nějak mi nejde vložit fotoalbum s představením kouzelníka. Určitě se tak stane, až bude doma moje IT podpora :o)). Díky za trpělivost!

      
                                         

    


A nakonec...

Zapomněla jsem napsat, že jsme udělaly anketu, kde jsme se ptaly, co by děti se chtěly dozvědět a rády dělaly. Některá témata už byla naplánována, např:
- Dinosauři, jak se vyrábí dinosaurus (tak nevím, zda je myšleno jak vznikl nebo jak se vyrábí figurka, ale     každopádně si o dinosaurech budeme vyprávět po novém roce).
Mezi nové témata, která dále děti požadují a ještě nejsou v kalendáři patří:
- Jak vznikla planeta, jak svítí slunce, jak zanikne hvězda a co se s ní stane
- Jak se vyrábí auto
- Jak se narodí živý medvěd
- Dopravní značky

                                                                                                                    Jana
Comments