Připravené prostředí u nás doma

Dlouho mi trvalo, a stále trvá, připravit prostředí doma tak, aby naše děti byly nezávislé. Zuzka potřebuje ještě naší pomoc, ale víc se to ted týká Elišky. Musím přiznat, že ač mám Montessori kurz, stále jsem nevěděla jak udělat u nás doma ono připravené prostředí. Znáte to, panelákový byt a místa neustále málo. A k tomu byste rádi přidali police s pomůckami a nabídli svému dítku snad úplně všechno (nebo by ty pomůcky byly taky pro vás? :o))) - já bych si tedy hrála ráda). 

Před prázdninami jsem se rozhodla předělat dětský pokoj. Zuzka stále spí s námi, ale nadejde čas, kdy se bude stěhovat. Krom toho bylo zapotřebí další šatní skříně, proto s růstem Zuzky rostou i její věci. Přišlo na řadu malování a vybavování. Zatím je to jen plán, ale mám místo na Monte polici, která by snad mohla stačit. Dále jsem koupila polici se šuplíky, kde budou výtvarné potřeby, pod nimi stůl a židle, aby si holky mohly vzít co zrovna potřebují. 

Na boční stranu police jsem umístila zrcadlo, aby se holky mohly shlížet, zda jim to sluší. Naše ostatní zrcadla jsou výš a tak se holky nemohou vidět od hlavy až k patě. 


Musím přiznat, že mě hodně v přestavbě a přizpůsobování prostředí nakopl článek na www.montessoridoma.cz. Co mě asi zaujalo nejvíc je, že bychom měli usnadnit dítěti orientaci v bytě. Takže obrázky a cedulky. Musím dodat, že to nebude užitečné jen dětem, ale i manželovi, který se mě stále ptá, kde je to a kde zase ono :o). 

       


Nemohla jsem zapomenout na koberečky a jmenovky. Zuzka dokonce měla období, kdy si koberečky rozmotávala a dávala na ně cedulky a to bylo vše. Takže to byla taková pomůcka :o)


Další důležité místo je síť, na kterou si (zatím jen Eliška) kolíčkuje své výtvory. 


Čas je pro děti velmi složité téma. Takže když mluvím o tom, že za 15 minut odcházíme, nastavíme buď minutku nebo, aby to bylo víc názorné a Eliška se mohla lépe orientovat, nastavím odchozí čas na papírových hodinách.
Pro další časovou orientaci jsem vytvořila týdenní kalendář, který znázorňuje činnosti a čas.

  


Dál jsem tvořila i v naší koupelně, kde jsem holkám označila jejich kalíšky s kartáčky. Funguje to perfektně, krom toho se Zuzka učí, že každý má věci, o které se nedělí. 


Při hledání různých věcí do školky jsem objevila tyto obrázky a myslím, že se perfektně hodí. Hlavně ten poslední...jo, mytí rukou je prostě otrava a zdržování.


Obrázky si můžete zobrazit a vytisknout zde:

Karty pro aktivity doma


V prezentaci také naleznete další karty, které jsem vytvořila pro holky. Např. opět se u nás stalo horké téma jaké povinnosti jsou potřeba udělat ráno a večer. Vytvořila jsem dvě verze, barevnou i černobílou a Elišce dám na vybranou, která se jí líbí víc. Černobílou si samozřejmě může vybarvit. Tak uvidím.

      


V předsíni jsem umístila karty, které holkám pomáhají při oblékání. Neměníme je každý den, spíš podle ročního období. Opět jsem použila nalepovací suchý zip. Také je tam počasí a snažím se i o teplotu, ale v ranním fofru je to skoro nemožné. Fotky s oblečením je zde, dávám ke sdílení. 


Karty oblečení


Dalo mi celkem hodně práce popřemýšlet o novém rozmístění kuchyně, ale nakonec se to povedlo a holkám jsem vytvořila jejich poličku na jejich nádobí. Zuzka už se obsluhuje úplně sama, už od doby, kdy začala chodit má o to velký zájem a já tomu nebráním. A světe div se, zatím se rozbil jen jeden talíř a jeden hrnek :o). 


Holky se doma začaly tahat, která bude vypínat televizi. Proto jsem připravila tuhle kartičku, aby bylo jasné, kdo je na řadě. Kartičku lze použít i na různé jiné aktivity, o které je zájem a děti se neustále dohadují, kdo je na řadě (krmení zvířátek).


Tohle jsem okoukala na jednom kurzu a zdá se mi to jako skvělý nápad. Hlavně do školek, doma to asi moc nevyužiju, protože spotřeba lepidla doma je nízká. 
Každopádně co se týče lepidla, tak je, alespoň podle mého, úplně bezpečné, dá se umýt vodou, tedy snad i vyprat :o). (http://www.sevt.cz/produkt/detske-lepidlo-toy-color-1000-ml-44202500/)
Kalíšky na lepidlo jsou opět pořídila v Ikee (http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/00114167/). 
Větší miska slouží jako odkladiště použitých uchošťourů. 

   

Pro děti je nanášení lepidla mnohem jednodušší, množství lepidla je malé a dá se lépe rozetřít. Krom toho děti nemusí nic mačkat, což pro ně vždy bylo moc namáhavé - mačkání a roznášení.